Надійність Реєстраторів відеографічних В4, R5, R10L/M, R15L/M, актуальні оновлення та рекомендована модернізація

Огляд актуальних питань покращення надійності Реєстраторів відеографічних В4, R5, R10L/M, R15L/M. Тут розглянуті заходи, впроваджені заводом в останніх версіях і такі, які можуть бути виконані споживачем на місці експлуатації.

Дитячі хвороби притаманні будь якому виробу будь якого виробника. Але зразу озвучу основну тезу – на сьогодні в Реєстраторах відеографічних В4, R5, R10L/M, R15L/M немає незрозумілих і невирішених проблем з надійністю і якістю.
Всі зауваження і звернення споживачів уважно аналізуються, по ним робляться висновки як по вдосконаленню програмного забезпечення так і експлуатаційних характеристик.

Основне – своєчасно оновлювати вбудоване програмне забезпечення.

Оновлення пов’язані не лише з новими функціями але і з підвищенням стійкості і надійності Реєстраторів. Про зміни завжди можна прочитати в описі версій: для багатоканальних R5, R10L/M, R15L/M тут , а для одноканальних В4 та І4 тут .

Правда, є окремі моменти, коли необхідно оновити вбудоване ПЗ модулів і тоді треба звертатись на завод-виробник. Але це поодинокі, індивідуальні випадки, коли спостерігаються збої, що не усуваються оновленням ПЗ Реєстраторів. Так, наприклад, після 2-х років випуску одноканальних В4 в черговій партії модулів ММ1 виявилась нестабільність збереження калібрувальних значень, записаних у флеш-пам’ять. І пов’язано це було з постачанням нової партії мікроконтролерів, можливо зі зміненою архітектурою. В результаті оновлено ПЗ модуля ММ1 з введенням потрійного резервування збережених даних з подальшою їх корекцією на випадок збою.

Інша частина можливих негараздів повязані з апаратним питаннями.

За час експлуатації виявляються окремі випадки не систематичних збоїв. Вони обов’язково аналізуються і приймаються міри по їх ліквідації.

Нижче даємо опис актуальних на сьогодні апаратних модернізацій, частину яких неважко виконати на місці експлуатації:

1. Це мабуть єдиний випадок прихованого дефекту, який сам по собі може ніколи не проявитись, але за певних умов може призвести до збою. Мова про резистор R1 в модулях MR2, MR4. MR8, який використовується лише при первинній прошивці контролера модуля. Як виявилось, в процесі експлуатації при підвищенні температури до максимальної є ймовірність, що паразитні струми через нього можуть призвести до збою роботи модуля MR. Тому резистор R1 в модулях MR слід просто випаяти на всіх модулях, де він є. Ця ситуація була досліджена ще у вересні 2023 р. і у всіх приладах, що випускались після цього, резистор R1 демонтовано.

2. Виявлена некоректна робота схеми захисту від вхідних впливів підвищеної напруги , що призводить до виходу з ладу вхідного блоку живлення замість виходу з ладу запобіжника і обмежуючого варістора. Не вдаючись до технічних моментів рекомендації такі:
Проводити підключення вхідного кола живлення з врахуванням полярності в В4, R5, R10L/M, R15L/M, згідно ескізу:

провести доробку вхідного кола живлення 220V на модулі CPU Реєстраторів R5, R10L/M, R15L/M (в В4 все нормально): зі зворотної сторони виконати поріз доріжки шириною не менше 5 мм (після розрядника F3, червоний хрестик) і встановити перемичку між точками (“N-варістор RU1”, зелена лінія), згідно ескізу:

 
Звичайно, в нормальних умовах вхідна схема досить стійка, але для захисту приладів в аварійних ситуаціях ці доробки обов’язкові.

Ці доробки не є складні, але, якщо споживач бажає, то ми виконаємо їх в себе в межах гарантійних зобов’язань.

Конструктивні покращення виконані на заводі після 2-х років експлуатації.

95% всіх відмов в перший рік експлуатації Реєстраторів R5, R10L/M, R15L/M – відмови в колах роз’єму на модулі CPU R5, R10L/M, R15L/M. Ще в 2022 році технічно все спроектовано і виготовлено нібито було вірно – малогабаритний багатоконтактний роз’єм монтувався разом з іншими елементами на 8-ми шаровій платі CPU. Вона розроблена спеціально під нову серію багатоканальних Реєстраторів і монтується в контрактному виробництві на найкращій українській фірмі VDMais.

Але і в нас на прогоні і в споживачів (особливо після транспортування) стали проявлятись випадки відмови монтажу цього роз’єму.
Аналіз показав – “холодна пайка”, роз’єми просто відвалювались від плати, що і не дивно, якісно і надійно запаяти роз’єм на 8-ми шарівку, щоб не перегріти решту елементів, задача не сама проста.

Декілька пробних запусків модулів CPU на VDMais з відпрацюванням режимів дали свій результат – “холодна пайка” забулась.
Але… Варварські атаки на об’єкти енергетики виявили іншу проблему – в приладах R5, R10L/M, R15L/M після “прильотів” цей роз’єм просто виривало з плати разом з контактними площадками і провідниками верхнього шару багатошарівки.

В результаті прийнято рішення і з 2024 року успішно реалізується у всіх багатоканальних R5, R10L/M, R15L/M – додаткове механічне кріплення вихідного роз’єму модуля CPU.

З цього часу жодного зауваження і відмови по не включенню Реєстратора чи відмові засвітки дисплея не зафіксовано.

Такими шляхами ми працюємо над надійністю, яка забезпечує до сьогодні експлуатацію всіх Реєстраторів, випущених нами починаючи з 2013 року, жодного випадку безповоротної відмови нами не зафіксовано. Як результат – підвищення гарантійного терміну експлуатації до 5 років, а це найвищий світовий рівень надійності.